تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

غار دست کن ایران

  غار دست کن ایران

  ۵ غار دست کن ایران

  آیا این غارها به راستی مآمن مهرپرستان بوده اند؟

  غارهای خوربس
  در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب غربی قشم در جاده ساحلی (جاده اصلی جنوبی) غارهای دست کنی خود نمایی می کند که به خوربس مشهورند.خوربس متشکل از دو کلمه خور و بس که خور به معنای آبگیر یا حوضچه ماهیگیری برای پهلو گرفتن شناورها و بس نام روستایی در مجاورت این خور میباشد { خور بس = آبگیر بس }

  معماری این غار بصورت دو طبقه است که طبقه اول بخش طبیعی غار و بخش دستکنده در طبقه دوم قرار دارد که دارای اتاق مرکزی و اتاق های همجوار است. گفتنی است چندین گوردخمه به همین شکل و مربوط به همین دوره در جاهای دیگر جزیره نیز یافت شده است که معماری آن ها شبیه این معماری می باشد. به همین علت گفته می شود احتمالا اینجا مکانی برای آیین مهرپرستی بوده است. 

  غار خوربس

  غار خوربس

  غار خوربس

  غار خوربس

   

  غارهای دست کن نیاسر

  این غار که به نام های غار تالار یا رئیس هم شناخته می شود در ۳۰کیلومتری غرب کاشان در نیاسر واقع شده است. ساخت این غار شگفت انگیز دست کن را به زمان اشکانیان نسبت می دهند اما آثاری از زمان ساسانی و سلجوقی نیز در کاوش های آن یافت شده است. به نظر می رسد این غارها نیز همانند غارهای دست کن مشابه خود برای آئین مهرپرستی استفاده می شده اند.

  نکته جالبی که در ساخت این غار وجود دارد تعداد اتاقک های تو در توی فراوانی است که بطوری ساخته شده که فقط یک مسیر از آن ها به انتهای غار راه دارد و بقیه مسیرها انحرافی می باشند. گفتنی است که طول این غار مصنوعی منحصربفرد حدود ۹۵۰ و عمق آن را ۶۰ متر برآورد کرده اند.

  غارهای نیاسر

  غارهای نیاسر

  غارهای نیاسر

   

  غار قلعه جوق

  غار قلعه جوق در ۱۳۵ کیلومتری جاده ساوه به همدان در ۲ کیلومتری روستای قلعه جوق در کوه قوزی قشلاق واقع شده است. این غار همانند دیگر غارهای دست کن مشابه حدود ۲۰ متر از زمین فاصله داشته و ورود به درون غار بدون استفاده از تجهیزات غیر ممکن است. وارد غار که می شوید در دالان اصلی سیزده اتاق به ابعاد ۲*۲ در دور دالان قراردارد . در یکی از تالارها نیز حوضی کوچک به عمق ۲۵ سانتی متر تراشیده شده است. با معماری و سنگ نگاره های روی دیوار غار به نظر می رسد غار قلعه چوق زمانی بسیار دوربه احتمالی دوره ماد یا هخامنشی بعنوان نیایشگاه آئین خاصی مورد استفاده قرار می گرفته است اما برای اینکه از دید پنهان باشد در دل غار، این کار صورت می پذیرفته است.


  5 غار دست کن ایران

   

  غارهای قلعه جوق

  غارهای قلعه جوق

  غار سنگ تراشان

  غار سنگ تراشان واقع در سه کیلومتری جنوب جهرم در استان فارس که به غار سنگ شکن نیز معروف است از زیباترین و منحصربفرد ترین غارهای دست کن دنیا است که برخلاف دیگر غارهای دست کن که گمان می رود برای آئین خاصی مورد استفاده قرار می گرفته است بعلت تراشیدن و کندن سنگ ها از غار بوجود آمده است. سنگ تراشان برای آنکه بتوانند سقف غار را نگه دارند ستون هایی را در فواصل نسبتا منظم باقی گذارده اند که خود زیبایی خاصی به غار بخشیده است.

  غارهای سنگ تراشان

  غارهای سنگ تراشان

  غارهای سنگ تراشان

  5 غار دست کن ایران

   

  غارهای سنگ تراشان

  5 غار دست کن ایران

   

   

  غار های دست ساز معروف به کافرکلی جاده هراز

  غارهای دست کن کافر کلی در روستای آب اسک جاده هراز از جمله دیدنی های بی نظیر این جاده زیبا هستند که در کنار جاده قرار گرفته اند. به نظر می‌رسد این دست کن ها در دل کوه که به صورت خانه های کوچکی خودنمایی می کنند در سال های نه چندان نزدیک با امکان زندگی در بلندمدت، همراه با محل‌هایی برای نگهبانی کنده شدند تا از کیش و آیین قبیله در مقابله با هجوم اعراب محافظت شود. به همین دلیل نام این غارها کافرکلی یعنی محل زندگی غیرمسلمانان نام گرفته است. این اقوام با دست و ابزارهای اولیه خانه هایی بسیار دیدنی و مجهز در دل کوه کندند که امروزه مأمن گردشگران و کوه نوردان کنجکاو شده است. این کنده ها که ارتفاعشان کمی از برج های مدرن امروزی ندارد خانه هایی در سه طبقه است که شامل اتاق خواب، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و کانال هدایت آب می باشد.

   

   

  غارهای کافر کلی

  5 غار دست کن ایران

   

  غارهای کافر کلی

  5 غار دست کن ایران

   

  غارهای کافر کلی

  5 غار دست کن ایران

   

  غارهای کافر کلی

  5 غار دست کن ایران

   

  غارهای کافر کلی

  5 غار دست کن ایران

   

  غارهای کافر کلی

  5 غار دست کن ایران

   


  این مطلب تا کنون 42 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 14 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159395
 • بازدید امروز :198486
 • بازدید داخلی :16821
 • کاربران حاضر :231
 • رباتهای جستجوگر:387
 • همه حاضرین :618

تگ های برتر